Benedikt lékařský - Čubet nať

Normální trávení. Normální funkce dýchacího systému.

Varianta
Můžeme doručit do:
24.6.2024 26.6.2024 Zvolte variantu
Skladem 1 - 3 dny Zvolte variantu
Kód: NW4736/150 NW4736/500 Zvolte variantu
Značka: World Herbs
59 Kč 109 Kč od 59 Kč
Kategorie: BYLINY

Sušená, řezaná nať (listy, stonky, květy) čubetu benediktu (Cnicus benedictus L.).

Stará léčivá rostlina známá už z antiky. Ve středověku dostal lidový název požehnaný bodlák, protože v dobách morových epidemii byl nejúživanějším lékem na tuto nemoc.

Schválená zdravotní tvrzení podle platné legislativy EU:

Normální trávení
Normální funkce dýchacího systému

Benedikt je klasickou bylinou užívanou v souvislosti se zažíváním. Hořčiny, které obsahuje, mu dávají typickou nahořklou chuť a jsou také odpovědné za podporu tvorby žluče a zažívacích šťáv. Často se vyskytuje jako tradiční součást bylinných likérů či proslulých švédských kapek. Užívání se doporučuje také pro pozitivní účinky na oblast respiračního systému. K podpoře dýchací soustavy lze užít výluh či inhalovat horké páry.

Tradiční užití:
Jednu lžičku benediktu přelijeme čtvrtlitrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme a pijeme 2 -3× denně nalačno.

Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Jeho překročení se může projevit nevolností či zvracením.

Upozornění: Nenahrazuje pestrou stravu. Ukládejte mimo dosah dětí. Nepřekračujte doporučené denní dávkování.

Vnější užití: Silný odvar z benediktu se v léčitelství používá k omývání pásového oparu - herpesu, a na sedací koupele při hemeroidech.

Při preventivním použití je osvědčený benediktový macerát v bílém víně (4 lžíce na litr, dvakrát denně malou skleničku nalačno).

Pozor: Předávkování benediktem může vyvolat nevolnost, zvracení a podráždění ledvin. Z tohoto důvodu je kontraindikován při těžších ledvinových poruchách, plicních chorobách, a ženám během těhotenství.

Popis rostliny: Jednoletá, až 60 cm vysoká bylina původem ze Středomoří, Asii, Sýrii, Írán a Kavkaz. Lodyha je větvěná, chlupatá. Dolní listy řapíkaté, horní přisedle, všechny po okraji ostnité a na ploše huňatě chlupaté. Vnější listeny střechovitého zákrovu jsou srdčité a vybíhají v jednoduchý trn, kdežto vnitřní li­steny se končí trnem hřebenovitě dě­leným. Kvete v červnu a červenci. Květy jsou sestaveny do úboru. Žluté květy na okraji úboru jsou velmi drobné a nemají tyčinky ani pestík. Vnitřní květy jsou větší, mají trubkovitou, pěticípou korunu, obklíčenou dole chmýřitým kalichem. Podkvěté se­meníky dozrávají v podélně rýhova­né nažky, věnčené na vrcholu chvostkem štětinovitého chmýří. Chuť mají sladkou. Červenohnědý oddenek, stejně jako celá rostlina, silně páchne a chutná trpce hořce.

Upozornění: Nenahrazuje pestrou stravu. Ukládejte mimo dosah dětí. Nepřekračujte doporučené denní dávkování.

Surovina pro přípravu bylinného čaje - nálevu

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Zpět do obchodu