Děrované brýle ADIUVIS® Pinhole CVH KD
Pro trénik očních svalů, aktivní zaostřování, omezují množství světelných paprsků dopadajících na sítnici, zlepšují schopnost mozku vyhodnotit přijímaný obraz. Zlepšení zraku.
Kategorie: | Děrované brýle, barevné brýle |
---|
Děrované brýle jsou vyrobeny z neprůhledného plastu či kovu s malými kónickými otvory. Ty jsou rozmístěny tak, aby přicházející paprsky světla směřovaly přímo k buňkám očních receptorů ve žluté skvrně sítnice.
Děrované brýle přitom umožňují trénink zraku díky kombinaci tří mechanismů:
- "Vytrhují" naše oční svaly ze strnulosti, nutí je, aby aktivně zaostřovaly a vyhledávaly optimální polohu k pozorování jednotlivých předmětů.
- Omezují množství světelných paprsků dopadajících na sítnici. Tím dodávají očním receptorům menší počet podnětů, takže je pro oko postižené oční vadou jednodušší zaostřit (každý fotograf ví, že zúžení otvoru pro přívod světla do fotoaparátu znamená zvýšení hloubky ostrosti). Protože paprsky navíc přicházejí hlavně ze středu zorného pole a méně z jeho okrajů, je k jejich správnému zakřivení nutná menší změna tvaru čočky. Díky tomu i lidé, kteří se jinak bez dioptrických brýlí neobejdou, mohou s brýlemi děrovanými vidět ostře. To přispívá k tomu, že se jejich oči se znovu učí své správné funkci.
- Zlepšují schopnost mozku vyhodnotit přijímaný obraz. I když totiž oko poskytuje jen neúplný obraz okolí, mozek má tendenci chybějící části "puzzle" doplnit.
Jak děrované brýle používat?
Použití brýlí je jednoduché: stačí je pravidelně, nejlépe každý den, nosit při běžných činnostech.
Zpočátku úplně stačí 5 minut denně. Pokud si vaše oční svaly odvykly správně pracovat, pocítíte i po tak krátké době únavu zraku - asi jako když po letech znovu poprvé navštívíte posilovnu. Postupně pak jejich nošení prodlužujte na minimálně 15, lépe však 40 a více minut denně.
Používejte je jako náhradu brýlí dioptrických, tj. nenoste pod ně kontaktní čočky. Protože však omezují periferní vidění, nejsou vhodné při řízení auta a jiných činnostech náročných na přesnost zraku.
Při dalekozrakosti a vetchozrakosti: Pokud vidíte dobře na dálku, ale máte problém zaostřovat na blízké předměty, používejte děrované brýle především při činnostech, kdy se díváte převážně na blízko - například při čtení, práci s počítačem apod.
Při krátkozrakosti: Děrované brýle noste především v situacích, kdy potřebujete zaostřovat na dálku - například při procházkách přírodou.
U dětské krátkozrakosti: Často se krátkozrakost projeví krátce po nástupu do školy. Dítě pak nemá problém se čtením či psaním, ale na tabuli už vidí velmi obtížně. Zde mohou být děrované brýle velmi užitečné, a proto je vhodné je vyzkoušet ještě předtím, než lékař předepíše příslušné dioptrie. Vzdálenou tabuli totiž dítě vidí jen jednou dírkou, takže na ni snáze zaostří a jeho zrak se tím trénuje. To může přispět k úplnému vymizení či podstatnému zlepšení oční vady.
U kombinovaných vad: Pokud jste například krátkozrací a v určitém věku začnete navíc trpět vetchozrakostí, neboli stařeckou dalekozrakostí, pak lékaři obvykle předepisují dvoje brýle, nebo tzv. bifokální či multifokální skla, která ovšem nejsou zcela dokonalá. Děrované brýle podporují správné a plynulé zaostření při pohledu do dálky i na blízko, a proto vám pomohou vidět ostře předměty v různých vzdálenostech.
Při únavě očí: Zejména při dlouhotrvající práci na počítači dochází často k únavě zraku, pálení očí a pocitům suchosti. To může zároveň způsobovat i ztuhlost a bolestivost krční páteře, bolesti hlavy apod. Děrované brýle vám mohou pomoci předejít všem těmto potížím. Používejte je ale především při práci s textovými soubory. Pokud pracujete s grafickými programy, mohou způsobit nepřesnosti ve vnímání barev, detailů atd.
Jako sluneční brýle: Při nošení děrovaných brýlí dopadá do našich očí celkově menší množství světla a tím samozřejmě i méně UV záření. Díky tomu mohou přispět k ochraně světla při pobytu na slunci (stejný princip ostatně využívá řada přírodních národů), aniž by došlo k deformování slunečního spektra, jako je tomu u běžných slunečních brýlí.
Kdy se dostaví výsledky?
Děrované brýle jsou určeny především k tomu, aby vám pomohly zastavit rozvoj očních vad a nemocí a předejít jejich zhoršování. Při pravidelném cvičení však nezřídka dochází i ke zlepšení zraku, a to až o několik dioptrií.
Každý člověk přitom reaguje jinak. Někteří lidé udávají značné zlepšení již po týdnu používání, jiní potřebují k zaznamenání prvních výsledků minimálně tři týdny. K dosažení výraznějšího pokroku doporučujeme alespoň tři měsíce každodenního používání.
Pro větší účinnost děrovaných brýlí je ovšem vhodné kombinovat jejich nošení s dalšími metodami, které mohou přispět ke zlepšení zraku - s prováděním očních cviků dle Batesovy metody, užíváním potravních doplňků či prací na příslušných stránkách psychiky.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.